Answer :
Answer:
See below.
Explanation:
Formulas
Material Price = (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity
Material Quantity = (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price
Labor Rate = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours
Labor efficiency = (Standard hours - Actual hours) Standard Rate
Variable MaOv Price = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity
Variable MaOv Efficiency
= (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate
For material and labor price and usage variances.
Standard Material Price = (22.4 / 5.6) = 4/yard
Actual Price = (22.8/6) = 3.8/yard
Actual qty = 12000 yard, Standard qty = (5.6*2000) = 11200 yards
Material Price variance = (4 - 3.8)*2000 = $400 Favorable
Material efficiency = (11200 - 12000)*(22.4/5.6) = $3200 Unfavorable
For labor rate and efficiency variance,
Standard Rate = 17100/2850 = 6/hour
Actual Rate = 18200/2800 = 6.5/hour
Actual hours = 2800, Standard hours = 1.5/seat = 1.5*2000 = 3000
Labor rate variance = (6-6.5)*2800 = $1400 Unfavorable
Labor efficiency variance = (3000-2800)*6 = $1200 Favorable
For overhead rate and efficiency variance,
Standard Rate = 6840/2850 = $2.4/hour
Actual Rate = 7000/2800 = $2.5/hour
Actual hours = 2800, Standard Hours = 3000 (1.5/seat)
Overhead rate variance = (2.4-2.5)*2800 = $280 Unfavorable
Overhead efficiency variance = (3000-2800)*2.4 = $4800 Favorable
Hope that helps.
1a. The computation of the Material Price Variance is $2,400 Favorable.
= (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity
= $2,400 ($4 - $3.80) x 12,000
1b. The computation of the Material Quantity Variance is $2,240 Unfavorable.
= (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price
= $2,240 (5.6 - 6) x $22.40
2a. The computation of the Labor Rate Variance is $1,400 Unfavorable.
= (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours
= $1,400 Unfavorable ($6 - $6.50) x 2,800
2b. The computation of the Labor efficiency variance is $1,200 Favorable.
= (Standard hours - Actual hours) Standard Rate
$1,200 Favorable (3,000 - 2,800) x $6
3a. The computation of the Variable Overhead Rate Variance is $200 Favorable.
= (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity
= $200 ($3.60 - $3.50) x 2,000
3b. The computation of the Variable Efficiency Variance is $360 Unfavorable.
= (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate
= $360 Unfavorable (1,900 - 2,000) $3.60
Data and Calculations:
Standards:
Direct labor hours = 2,850 hours
Production units = 1,900 sets
Total Per Set of Covers
Direct materials $42,560 $22.40
Direct labor $17,100 9.00
Variable overhead 6,840 3.60
Total overhead per cover $35.00
August Actual Costs:
Direct labor hours = 2,800 hours
Production units = 2,000 sets
Total Per Set of Covers
Direct materials (12,000 yards) $45,600 $22.80
Direct labor $18,200 9.10
Variable manufacturing overhead $7,000 3.50
Total per cover $35.40
1. Material Price = (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity
= $2,400 Favorable ($4 - $3.80) x 12,000
Material Quantity = (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price
= $2,240 Unfavorable (5.6 - 6) x $22.40
Labor Rate = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours
= $1,400 Unfavorable ($6 - $6.50) x 2,800
Labor efficiency = (Standard hours - Actual hours) Standard Rate
= $1,200 Favorable (3,000 - 2,800) x $6
Variable Overhead Rate Variance = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity
= $200 ($3.60 - $3.50) x 2,000
Variable Efficiency Variance = (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate
= $360 Unfavorable (1,900 - 2,000) $3.60
Learn more about standard costing https://brainly.com/question/16906163