Marvel Parts, Inc., manufactures auto accessories. One of the company’s products is a set of seat covers that can be adjusted to fit nearly any small car. The company uses a standard cost system for all of its products. According to the standards that have been set for the seat covers, the factory should work 2,850 hours each month to produce 1,900 sets of covers. The standard costs associated with this level of production are:
Per Set of Covers
Direct materials $42,560 $22.40
Direct labor $17,100 9.00
Variable manufacturing overhead
(based on direct labor-hours) $6,840 3.60
$ 35.00
During August, the factory worked only 2,800 direct labor-hours and produced 2,000 sets of covers. The following actual costs were recorded during the month:
Total Per Set of Covers
Direct materials (12,000 yards) $45,600 $22.80
Direct labor $18,200 9.10
Variable manufacturing overhead $7,000 3.50
$35.40
At standard, each set of covers should require 5.6 yards of material. All of the materials purchased during the month were used in production.
Required:
1. Compute the materials price and quantity variances for August. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
2. Compute the labor rate and efficiency variances for August. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
3. Compute the variable overhead rate and efficiency variances for August. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)

Answer :

Answer:

See below.

Explanation:

Formulas

Material Price = (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity

Material Quantity = (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price

Labor Rate =  (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours

Labor efficiency = (Standard hours - Actual hours) Standard Rate

Variable MaOv Price = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity

Variable MaOv Efficiency

= (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate

For material and labor price and usage variances.

Standard Material Price = (22.4 / 5.6) = 4/yard

Actual Price = (22.8/6) = 3.8/yard

Actual qty = 12000 yard, Standard qty = (5.6*2000) = 11200 yards

Material Price variance = (4 - 3.8)*2000 = $400 Favorable

Material efficiency = (11200 - 12000)*(22.4/5.6) = $3200 Unfavorable

For labor rate and efficiency variance,

Standard Rate = 17100/2850 = 6/hour

Actual Rate = 18200/2800 = 6.5/hour

Actual hours = 2800, Standard hours = 1.5/seat = 1.5*2000 = 3000

Labor rate variance = (6-6.5)*2800 = $1400 Unfavorable

Labor efficiency variance = (3000-2800)*6 = $1200 Favorable

For overhead rate and efficiency variance,

Standard Rate = 6840/2850 = $2.4/hour

Actual Rate = 7000/2800 = $2.5/hour

Actual hours = 2800, Standard Hours = 3000 (1.5/seat)

Overhead rate variance = (2.4-2.5)*2800 = $280 Unfavorable

Overhead efficiency variance = (3000-2800)*2.4 = $4800 Favorable

Hope that helps.

anthougo

1a. The computation of the Material Price Variance is $2,400 Favorable.

= (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity

= $2,400 ($4 - $3.80) x 12,000

1b. The computation of the Material Quantity Variance is $2,240 Unfavorable.

= (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price

= $2,240 (5.6 - 6) x $22.40

2a. The computation of the Labor Rate Variance is $1,400 Unfavorable.

=  (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours

= $1,400 Unfavorable ($6 - $6.50) x 2,800

2b. The computation of the Labor efficiency variance is $1,200 Favorable.

= (Standard hours - Actual hours) Standard Rate

$1,200 Favorable (3,000 - 2,800) x $6

3a. The computation of the Variable Overhead Rate Variance is $200 Favorable.

= (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity

= $200 ($3.60  - $3.50) x 2,000

3b. The computation of the Variable Efficiency Variance is $360 Unfavorable.

=  (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate

= $360 Unfavorable (1,900 - 2,000) $3.60

Data and Calculations:

Standards:

Direct labor hours = 2,850 hours

Production units = 1,900 sets

                           Total       Per Set of Covers

Direct materials $42,560     $22.40

Direct labor       $17,100            9.00

Variable overhead 6,840         3.60

Total overhead per cover    $35.00

August Actual Costs:

Direct labor hours = 2,800 hours

Production units = 2,000 sets

                                                         Total   Per Set of Covers

Direct materials (12,000 yards)    $45,600      $22.80

Direct labor                                    $18,200            9.10

Variable manufacturing overhead $7,000          3.50

Total per cover                                                 $35.40

1. Material Price = (Standard Price - Actual Price) * Actual Quantity

= $2,400 Favorable ($4 - $3.80) x 12,000

Material Quantity = (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Price

= $2,240 Unfavorable (5.6 - 6) x $22.40

Labor Rate =  (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Hours

= $1,400 Unfavorable ($6 - $6.50) x 2,800

Labor efficiency = (Standard hours - Actual hours) Standard Rate

= $1,200 Favorable (3,000 - 2,800) x $6

Variable Overhead Rate Variance = (Standard Rate - Actual Rate) * Actual Quantity

= $200 ($3.60  - $3.50) x 2,000

Variable Efficiency Variance =  (Standard Quantity - Actual Quantity) Standard Rate

= $360 Unfavorable (1,900 - 2,000) $3.60

Learn more about standard costing https://brainly.com/question/16906163

Other Questions