Lee can purchase gas for his rental car for $3.25 per gallon. It will cost him $96 to rent the car. How much will it cost Lee if he purchases 160 gallons of gas? Write your answer in proper money form.

Answer :

Answer:

It will cost him $616 for 160 gallons of gas.

Step-by-step EXPLANATION FIRST YOU HAVE TO MULTIPLY 3.25 BY 160 TO GET $520, THEN JUST ADD IT BY $96 TO GET $616.

3577 grown since r Karen Ismael Islam dramatically malapropism aquarium

Other Questions