Answered

A 2-liter bottle of soda (67.6 ounces) costs $1.89. A case of twelve 12 ounce
cans of the same soda costs $2.99. Calculate the unit price (price/ounce) of each
item and determine which is the better bargain.

Answer :

frika

Answer:

The better bargain is the case of twelve 12 ounce cans.

Step-by-step explanation:

2-liter bottle of soda:

67.6 ounces cost $1.89, then

1 ounce costs

[tex]\$1.89\div 67.6\approx \$0.028[/tex]

A case of twelve 12 ounce cans:

[tex]12\times 12=144[/tex] ounces of the same soda cost $2.99, then

1 ounce costs

[tex]\$2.99\div 144\approx \$0.021[/tex]

The better bargain is the second choice, the case of twelve 12 ounce cans.

Other Questions