Answered

In a grocery store’s circular, it states that plant-based meatless ground beef is on sale for $5.99/lb. If you buy a package that weighs 2.37 lbs, how much did it cost (round to the nearest cent)?

Answer :

absor201

The cost of package is $14.20

Step-by-step explanation:

Given,

Cost per pound of groundless beef = $5.99

Weight of package bought = 2.37 lbs

Cost of package = Cost per pound of beef * Weight of package

Cost of package = 5.99 * 2.37

Cost of package = $14.1963

Rounding off to nearest cent

Cost of package = $14.20

The cost of package is $14.20

Keywords: multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/11280112
  • brainly.com/question/11286417

#LearnwithBrainly