Answer :
Answer:
$113.80 per unit
Explanation:
The computation is shown below:
For computing the total production engineering cost per unit, first we have to determine the variable cost per hour which is shown below:
Variable cost per hour = ($796,500) ÷ (9,000 machine hours) × (9,300 machine hours)
= $823,050
And, the fixed cost = $235,290
So, the total cost would be
= $823,050 + $235,290
= $1,058,390
So, the total production engineering cost per unit would be
= $1,058,390 ÷ 9,300 machine$ hours
= $113.80 per unit