Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?

Answer :

$4.80 per lb. I think

The correct answer is $4.80

Other Questions