While at the beach, daniel buys lunch for his family from a food stand. He purchased one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. If he spent $13 total can you please give me the equation and solution

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount that he paid for one hamburger.

Daniel buys lunch for his family from a food stand. He purchased one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. The cost of 3 hamburgers would be 3x.

If he spent a total amount of $13 on the hot dog and hamburgers, it means that

2.5 + 3x = 13

3x = 13 - 2.5 = 10.5

x = 10.5/3

x = $3.5

Other Questions