Answered

he Bradley Corporation produces a product with the following costs as of July 1, 20X1: Material $5 per unit Labor 3 per unit Overhead 1 per unit Beginning inventory at these costs on July 1 was 3,200 units. From July 1 to December 1, 20X1, Bradley Corporation produced 12,400 units. These units had a material cost of $4, labor of $6, and overhead of $4 per unit. Bradley uses LIFO inventory accounting.

a. Assuming that Bradley sold 16,800 units during the last six months of the year at $13 each, what is its gross profit?

b. ending inventory value?

Answer :

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

July 1, 20X1:

Material $5 per unit

Labor $3 per unit

Overhead $1 per unit

Total cost= $9

Beginning inventory= 3,200 units.

December 1, 20X1:

Bradley Corporation produced 12,400 units.

These units had a material cost of $4, labor of $6, and overhead of $4 per unit.

Total cost= $14

A) Units sold= 16,800 units

Selling price= $13

The total inventory is= 3,200+12,400= 15,600

We will assume that production levels with sales.

Sales= 16,800*13= $218,400

Cost of goods sold= (3,200*9 + 13,600*14)= (219,200)

Gross profit= (800)

B) We will assume the ending inventory is 300 units:

Inventory= 300*14= $4,200

Other Questions