Answer :
Answer:
Production function: F (K, L) = 4K + 8L
Part a)
When K = 2 and L = 3, then Q = 4K + 8L
Q = 4(2) + 8(3)
Q = 32 units
Part b)
Since these are substitute goods, the firm can either use 23/4 = 8K or 32/8 = 4L
Cost of 8K = 8(20) = $160 Cost of 4L = 4(60) = $240
Since cost of using 8K is lower, the firm will use (SK, OL) to produce 32 units output.
Part c)
The firm can either use 23/4 = 8K or 32/8 = 4L
Cost of 8K = 8(20) = $160 Cost of 4L = 4(20) = $80
Since cost of using 4L is lower, the firm will use (01C, 4L) to produce 32 units output.