Which is the best buy? 3-kilogram bag of lollipops for $17.29 4-kilogram bag of lollipops for $18.40 5-kilogram bag of lollipops for $24.40 2-kilogram bag of lollipops for $14.88

Answer :

Answer: the best buy is 4-kilogram bag of lollipops for $18.40.

Step-by-step explanation:

To determine the best buy, we would find the cost per unit weight of each lollipop. The one with the lowest unit rate is the best buy.

1) 3- kilogram bag of lollipops for $17.29. The unit cost per kilogram is

17.29/3 = $5.76 per kilogram.

2) 4-kilogram bag of lollipops for $18.40. The unit cost per kilogram is

18.40/4 = $4.6 per kilogram.

3) 5-kilogram bag of lollipops for $24.40. The unit cost per kilogram is

24.4/5 = $4.88 per kilogram

4) 2-kilogram bag of lollipops for $14.88. The unit cost per kilogram is

14.88/2 = $7.44 per kilogram

Answer:

4 kilogram bag of lollipops for 18.40

Step-by-step explanation:

Other Questions