Answer :
Answer: the best buy is 4-kilogram bag of lollipops for $18.40.
Step-by-step explanation:
To determine the best buy, we would find the cost per unit weight of each lollipop. The one with the lowest unit rate is the best buy.
1) 3- kilogram bag of lollipops for $17.29. The unit cost per kilogram is
17.29/3 = $5.76 per kilogram.
2) 4-kilogram bag of lollipops for $18.40. The unit cost per kilogram is
18.40/4 = $4.6 per kilogram.
3) 5-kilogram bag of lollipops for $24.40. The unit cost per kilogram is
24.4/5 = $4.88 per kilogram
4) 2-kilogram bag of lollipops for $14.88. The unit cost per kilogram is
14.88/2 = $7.44 per kilogram
Answer:
4 kilogram bag of lollipops for 18.40
Step-by-step explanation: