Answer :

Approximately 1.49$ per ounce
TheBlueFox

Answer: $1.486 per ounce of steak

Step-by-step explanation: To find out how much 1 ounce of steak costs, we need to find the unit price for the 6 ounces.

Unit price mean the cost per unit. In this case,

the cost per ounce of steak.

Since we know that it costs $8.92 for 6 oz of steak, to find for 1 oz, we need to divide 6 into $8.92 or 6 into 8.92.

I have shown my long division in the image attached.

So 6 divides into 8.92 approximately 1.486 times.

This means that each ounce of steak costs approximately $1.486.

So the unit price is approximately $1.486 per ounce of steak.

${teks-lihat-gambar} TheBlueFox

Other Questions