Answer :
Answer:
Part 1
a) Sales price increases by $1.00 per cake
Sales price = 17 + 1
= 18 per cake
Variable cost = 2.50 + 1.40 + 0.20
= 4.10 per cake
Contribution margin = Sales price - Variable cost
= 18 - 4.10
= 13.90 per cake
Break even point = Fixed cost/Contribution margin
= 3,850/13.90
= 277 cakes
b) Fixed costs increase by $500 per month.
Fixed cost = 3,850 + 500
= 4,350
Variable cost = 2.50 + 1.40 + 0.20
= 4.10 per cake
Contribution margin = Sales price - Variable cost
= 17 - 4.10
= 12.90 per cake
Break even point = Fixed cost/Contribution margin
= 4,350/12.90
= 337 cakes
c) Variable costs decrease by $0.35 per cake
Variable cost = 4.10 - 0.35
= 3.75 per cake
Contribution margin = Sales price - Variable cost
= 17 - 3.75
= 13.25 per cake
Break even point = Fixed cost/Contribution margin
= 3,850/13.25
= 291 cakes
d) Sales price decreases by $0.50 per cake
Sales price = 17 - 0.50
= 16.50 per cake
Variable cost = 2.50 + 1.40 + 0.20
= 4.10 per cake
Contribution margin = Sales price - Variable cost
= 16.50 - 4.10
= 12.40 per cake
Break even point = Fixed cost/Contribution margin
= 3,850/12.40
= 310 cakes
Part 2
Degree of operating leverage = Contribution ÷ EBIT
Contribution margin = sales - variable expenses
= ( 400 × 17 ) - ( 400 × 4.10)
= 5160
EBIT = 5160 - fixed expenses
= 5160 - 3850
= 1310
Degree of operating leverage = 5160 ÷ 1310
= 3.94
Part 3
operating leverage = % change in EBIT ÷ % change in sales
3.94 = % increase in EBIT/10%
solve for % increase in EBIT, we get
% increase in EBIT = 39.4%