Answer :
Answer:
The cost per pound of the confetti ingredients = $2.753
Step-by-step explanation:
Cost per pound of the confetti = (total amount of money spent)/(Total number of pounds)
For paper hearts,
Number of pounds = 2
Amount spent = $3.42 × 2 = $6.84
For sparkling stars,
Number of pounds = 5
Amount spent = $2.55 × 5 = $12.75
For shiny could,
Number of pounds = 5
Amount spent = $2.69 × 5 = $13.45
Total amount spent = 6.84 + 12.75 + 13.45 = $33.04
Total amount of pounds of ingredients bought = 2 + 5 + 5 = 12 pounds
Cost of ingredients per pound = 33.04/12 = $2.753 per pound
Step-by-step explanation:
Below is an attachment containing the solution.
