In order to get the right balance of ingredients for their tastes they bought 2 pounds of paper hearts at $ 3.42 per pound comma 5 pounds of sparkling stars for $ 2.55 per pound comma and 5 pounds of shiny coils for $ 2.69 per pound. Determine the cost per pound of the confetti.

Answer :

Answer:

The cost per pound of the confetti ingredients = $2.753

Step-by-step explanation:

Cost per pound of the confetti = (total amount of money spent)/(Total number of pounds)

For paper hearts,

Number of pounds = 2

Amount spent = $3.42 × 2 = $6.84

For sparkling stars,

Number of pounds = 5

Amount spent = $2.55 × 5 = $12.75

For shiny could,

Number of pounds = 5

Amount spent = $2.69 × 5 = $13.45

Total amount spent = 6.84 + 12.75 + 13.45 = $33.04

Total amount of pounds of ingredients bought = 2 + 5 + 5 = 12 pounds

Cost of ingredients per pound = 33.04/12 = $2.753 per pound

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing the solution.

${teks-lihat-gambar} nwandukelechi

Other Questions