Answered

If your income is ​$5353 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and how many videos will you rent each​ month?

Answer :

TomShelby

Answer:

We can rent 1,070.6  videos or purchase 1,338.25 pizzas or any combination between the budget line attached

Explanation:

We have to divide our income for the cost of each item and them draw the budget line

$5,353 / 5 = 1,070.6

$5,353 / 4 = 1,338.25

${teks-lihat-gambar} TomShelby

Other Questions