The granola Summer buys used to cost
$6.00 per pound, but it has been marked
up 15%.
How much did it cost Summer to buy
2.6 pounds of granola at the old
price

Answer :

Answer:

$17.94

Step-by-step explanation:

15% of 600 would be 90, so you would take 690 and multiply it by two, then, you would take 690 and multiply it by .6 to get 414, then you would add the values together to get 1794, at which you would put a decimal before the last two numbers because it is currency

Other Questions