Jakob is buying juice boxes for the after school program. On Monday, he
purchases 4 apple juices and 1 berry juice for a total of $13.25. On
Wednesday, he purchases 8 apple juices and 5 berry juices for a total of
$36.25. How much does an apple juice cost? .
A). An apple juice costs $3.25
B). A berry juice costs $3.25
C). An apple juice costs $2.50
D). An apple juice costs $4.29