I am very lost on this word problem. Does anyone know what to do on this

Answer:
$27 dollars
Step-by-step explanation:
Since super rides are $3 a go and we know he rode 9 super rides, we can just multiply 3 by 9 to get $27 dollars. Hoped I helped! ヾ(≧▽≦*)o