Answered

A small box of oranges costs $9 and weighs 12 pounds. A large box of oranges costs $18 and weighs 30 pounds. Right now one of these is a better deal than the other. Change one value in the table so they represent the same deal, then explain your thinking.

Answer :

Answer:

See Below

Step-by-step explanation:

Small Box:

9 dollars for 12 pounds

Per pound cost is:

9/12 = $0.75 per pound

Large Box:

18 dollars for 30 pounds

Per pound cost is:

18/30 = $0.60 per pound

Better deal is large box.

To make the deals same, we can change the number of pounds in the large box. We can lessen it so it becomes the same ratio as dollars to pound.

Small box was

9 to 12

Large box is 18 dollars to WHAT?

18 is double of 9 so, "WHAT" should be double of 12, which is:

12 * 2 = 24

So, we can change large box "30" pounds to "24" pounds.

So, the ratio becomes (cost per pound):

18/24 = $0.75 per pound (same)

Other Questions