Answer :

dasetka
There are 16 cups in a gallon, so you you need to find 1/16 of the price. 1/16 x 3 Multiply 3/16 Divide 0.1875 Since money only goes to the hundredths place, round to the second spot on the right of the decimal. 0.19 A cup of milk costs about $0.19

Other Questions