Answer :

Judjuda7

Answer:

$ 10.69

Step-by-step explanation:

225 is 2.25 times the 100 pencils. ( 225/100) So all you have to do is multiply 2.25 the price ($4.75) and you get 10.6875, money can only go to the tenth place so you round it to $10.69

Hope this helped and pls mark as brainliest!

~Luna

$11.25 because the unit price is 0.05, so you would multiply that by 225 to get the answer, $11.25

Other Questions