TheKid5041
Answered

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of each should he use? Let p = pounds of peanuts and let c = pounds of cashews. Write a system of equations that could be used to solve the problem.
will mark as brainliest

Answer :

Answer:

ANSWER 1: He should use 3 pounds of cashews.

ANSWER 2: He should use 7 pounds of peanuts.

Step-by-step explanation:

Other Questions