Answer :
Answer:
The unit price per ounce is $0.058
Step-by-step explanation:
The unit price per ounce is how much each ounce costs.
This can be solved by a rule of three.
64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?
64 ounces - 3.69
1 ounce - x
[tex]64x = 3.69[/tex]
[tex]x = \frac{3.69}{64}[/tex]
[tex]x = 0.058[/tex]
The unit price per ounce is $0.058