Answer :

Answer:

The unit price per ounce is $0.058

Step-by-step explanation:

The unit price per ounce is how much each ounce costs.

This can be solved by a rule of three.

64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?

64 ounces - 3.69

1 ounce - x

[tex]64x = 3.69[/tex]

[tex]x = \frac{3.69}{64}[/tex]

[tex]x = 0.058[/tex]

The unit price per ounce is $0.058

Other Questions