Suppose vanilla beans cost $600 per kilogram. Julie bought 9 grams of vanilla beans. Jacques bought 70 grams of vanilla beans. How much more did Jacques pay for his vanilla beans? $5.40 $12.00 $36.60 $42.00

Answer :

Answer:

5.40

Step-by-step explanation:

Cost of 70 gram vanilla beans is $42, so Jacques pay $42 for his vanilla beans.

Cost based problem:

What information do we have?

Cost of 1 kg vanilla beans = $600

Amount of vanilla beans bought by Jacque = 70 gram

Cost of 1 g vanilla beans = [600/1000]

Cost of 1 g vanilla beans = $0.6 per gram

Cost of 70 gram vanilla beans = 70 × Cost of 1 g vanilla beans

Cost of 70 gram vanilla beans = 70 × $0.6

Cost of 70 gram vanilla beans = $42

Find our more information about 'Cost'.

https://brainly.com/question/4557688?referrer=searchResults

Other Questions