negronnani
Answered

Maya is researching energy costs. She made a table of the cost for different numbers of gallons of gasoline. How much will 12 gallon cost?
A.$7.80

B.$23.40

C. $31.20

D. not enough information

Maya is researching energy costs. She made a table of the cost for different numbers of gallons of gasoline. How much will 12 gallon cost? A.$7.80 B.$23.40 C. $ class=

Answer :

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

BEcause I took the test

kagamichang

Answer:

B. $23.40

Step-by-step explanation:

1. You have to divided the cost by the number of gallons to get the the cost per gallon

2. multiply the number of gallons by the cost per gallon that you found

Then you have your answer!