Answered

For each of the following depreciable assets, determine the missing amount. Abbreviations for depreciation methods are SL for straight-line and DDB for double-declining-balance. (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to nearest whole dollar.)


Asset Cost Residual Value Service Life (Years) Depreciation Method Depreaciation (Year 2)
A _____ $39,000 5 DDB $51,000
B 40,000 _____ 8 SYD 7,000
C 103,000 13,000 _____ SL 9,000
D 268,000 29,000 10 _____ 23,900
E 219,000 39,00 8 DB _____

Answer :

Answer:

Please check the attached image for the answers

Explanation:

Check the attached image for a clearer image of the table used in answering this question

A.

Cost of asset = c

Useful life = 5

Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset

Depreciation factor = 2 x (1/useful life)

= 2 × (1/5) = 0.4 = 40%

Because the depreciation factor is 40%, the remaining book value after depreciation would be 60%.

Note that : Book value in year 1 = Cost of asset - Depreciation expense of year 1

Book value in year in subsequent years = previous book value - that year's depreciation expense

The book value in year 2: 0.6c x $51,000

Solve for c = 51,000 / 0.6 = 85,000

So, the book value in year 2 is $85,000

The book value in year 1 which is also the cost of the asset can be found using this equation : (2 / 5 ) x c = $85,000

Solve for c = $85,000 × (5/2) = $212500

The cost of the asset is $212,500

For asset b

Sum of the year Depreciation expense = (number of useful life remaining / sum of useful years) x (Cost of asset - Salvage value)

number of useful life remaining at year 2 = 7

Sum of useful life = 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 = 36

The equation for year 2 depreciation : (7/36) × ($40,000 - Salvage value) = $7,000

0.194444 × ($40,000 - Salvage value) = $7,000

Make salvage value the subject of the formula and solve

Salvage value = $4,000

For asset c,

Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life

Inputting the values given for asset C into the above equation: ($103,000 - $13,000) ÷ useful life = $9,000

= $90,000 / useful life = $9,000

Solve for useful life, useful life = 10 years

For asset D,

To find the depreciation method used , we have to employ trial and error method. We would try all the depreciation methods available and determine which depreciation method would give us the depreciation value of $23,900

I would start with the straight line depreciation method Deprecation method.

Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life

= ($268,000-$29,000)/10 = $23,900

From the above calculation, the depreciation method used is the straight line depreciation method.

For asset E,

The 150% declining method = Depreciation factor x cost of the asset

Depreciation factor = 1.5 x (1/useful life)

1.5 x (1/8) = 0.1875

To derive the depreciation expense in year 2, the book value at the beginning of year 2 has to be determined. To determine the year 2 book value, the depreciation expense in year one has to be determined.

Year 1 depreciation expense = 0.1875 x $219,000 = $41,062.50

Year 2 , book value = $219,000 - $41,062.50 = $177,937.50

Depreciation expense in year 2 = 0.1875 x $177,937.50 = $33,363.28

I hope my answer helps you

${teks-lihat-gambar} ewomazinoade
${teks-lihat-gambar} ewomazinoade

Other Questions