The graph below shows the price of different numbers of beach balls at a store: Which equation can be used to determine p, the cost of b beach balls? b = 5.50p p = 5.50b p = 11b b = 11p

The graph below shows the price of different numbers of beach balls at a store: Which equation can be used to determine p, the cost of b beach balls? b = 5.50p class=

Answer :

Answer:

p = 5.50b

Step-by-step explanation:

2 beach balls cost 11

4 beach balls cost 22

6 beach balls cost 33

So each (1) ball b costs 5.50 ($) p

Other Questions