Answer :
One portion of halibut will cost $9.38
Let understand that 1 pound = 16 ounce
According to the question, 1 pound of halibut cost is at $25
In the same word, 16 ounce of halibut cost also cost $25 because "1 pound = 16 ounce"
It is now stated that one portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut.
Now, 6 ounce of halibut will cost: [tex]($ 25/16) * 6[/tex] = $9.375 ≅ $9.38
So therefore, one portion of halibut will cost $9.38.
See related question here https://brainly.com/question/23561847