Answer :

snog

Answer:

6 ounces is 3/8 pounds. 3/8 * 25 = $9.38

Tundexi

One portion of halibut will cost $9.38

Let understand that 1 pound = 16 ounce

According to the question, 1 pound of halibut cost is at $25

In the same word, 16 ounce of halibut cost also cost $25 because "1 pound = 16 ounce"

It is now stated that one portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut.

Now, 6 ounce of halibut will cost: [tex]($ 25/16) * 6[/tex] = $9.375 ≅ $9.38

So therefore, one portion of halibut will cost $9.38.

See related question here https://brainly.com/question/23561847

Other Questions