Answer :
If you want to set up the equations:
let the cost of one apple cheesecake be [tex] a[/tex] and the cost of one pecan cheesecake be $p$
from Abby, $14p+3a=113$
and from Katy....?
then solve for both variables
can you take it from here?
If you want to set up the equations:
let the cost of one apple cheesecake be [tex] a[/tex] and the cost of one pecan cheesecake be $p$
from Abby, $14p+3a=113$
and from Katy....?
then solve for both variables
can you take it from here?