Answer :
Answer:
Unitary cost= $69
Explanation:
Giving the following information:
direct materials $37
direct labor $ 23
variable manufacturing overhead $ 9
The variable costing method incorporates all variable production costs (direct material, direct labor, and variable overhead).
Unitary cost= 37 + 23 + 9
Unitary cost= $69