A family is planning a three-week vacation for which they will drive across the country. They have a van that gets 12 miles per gallon, and they have a sedan that gets 36 miles per gallon. How much more will they pay for gasoline if they take the van? (Assume that the family will drive 2500 miles and that gas costs $2.50 a gallon. Round your answers to the nearest cent.)

Answer :

MrRoyal

Answer:

The family will pay 34722 cents more if they take the van

Step-by-step explanation:

Given

Van = 12 miles per gallon

Sedan = 36 miles per gallon

Distance = 2500 miles

Gas = $2.50 per gallon

First, we need to determine the number of gallons that'll be used by both vehicles

This  is done by dividing total distance by number of miles per gallon

[tex]Van = \frac{2500}{12} \ gallon[/tex]

[tex]Sedan = \frac{2500}{36}\ gallon[/tex]

Next, is to multiply this by the cost of gas per gallon;

This gives the total spendable amount on both vehicles

[tex]Van = \frac{2500}{12} * \$2.50[/tex]

[tex]Van = \frac{\$6250}{12}[/tex]

[tex]Van = \$520.833[/tex]

[tex]Sedan = \frac{2500}{36}* \$2.50[/tex]

[tex]Sedan = \frac{\$6250}{36}[/tex]

[tex]Sedan = \$173.611[/tex]

Next is to get the difference between these amounts

[tex]Difference = \$520.833 - \$173.611[/tex]

[tex]Difference = \$347.222[/tex]

Multiply by 100 to convert to cents

[tex]Difference = 347.222 * 100 cents[/tex]

[tex]Difference = 34722.2 \ cents[/tex]

[tex]Difference = 34722\ cents[/tex] (Approximated)

Hence;

The family will pay 34722 cents more if they take the van

Other Questions