Answer :
Answer:
4x
Step-by-step explanation:
Let x be the amount of scoops you get, a variable (unknown). Every scoop is 4 dollars. To know how much x scoops would cost, you would multiply x by four (ex. 5 scoops= 4(5)).
I hope this helps!
Answer:
4x
Step-by-step explanation:
Let x be the amount of scoops you get, a variable (unknown). Every scoop is 4 dollars. To know how much x scoops would cost, you would multiply x by four (ex. 5 scoops= 4(5)).
I hope this helps!