josh69696926
josh69696926
Today at 1:05 AM
Mathematics
Answered
What is the value of 5 - (-5)?
Answer :
miard2005
miard2005
Today at 1:10 AM
Answer:
10
Step-by-step explanation:
Two negatives equal a positive.
Answer Link
salmffg2
salmffg2
Today at 1:10 AM
( - -) will be (+)
5+5=10
Answer Link
VIEW ALL ANSWERS ( 17+ )
Other Questions
What word can be used to describe the relationship between the Jamestown colonists and the Powhatan living nearby? A. Difficult B.Pleasant C.Trouble-free D.Long
What word can be used to describe the relationship between the Jamestown colonists and the Powhatan living nearby? A. Difficult B.Pleasant C.Trouble-free D.Long
Please Help!!!!! In a bag of 200 jelly beans and 25% of the bag is green. If you randomly pick a jelly bean, what is the probability that the jelly bean picked
Alice walks 6/10 mile every day.How many miles does she walk in 5 days?
it is my belief that vaccines against Corona virus will be explored to cure humane
how are birds different from us
mother cook my great is a.
a fan rotates 12 times a second. find the angular acceleration. ( explain as simple as you can, please)
If trainglePQR is formed by joining the midpoints of the sides of triangle ABC, then the ratioof the areas of PQR and ABC is
Ajanta company limited having a normal capital of rs 3 lakh divided into shares of rupees 10 each offered for
What size transformer is required for a 100A, 240V, single-phase noncontinuous load that has a power factor of 85 percent
A simple description of poetry is a condensed and concentrated form of literature, saying the most in the number of words.
How do the plates move each year
How successful was organized labor in improving the position of workers in the period of 1875 to 1900
Mr. Dennison bought us teachers 5 1/2 boxes of donuts. We destroyed them - We ate 3 9/10 boxes! How nany boxes are leftover?*
PLS HELP I GIVE BRAINLYEST 17 divided by .5 26 divided by 10 Rock Density Range (g/mL) Minerals React with Acid? granite 2.5–2.8 no dolomite 2.8–2.9 yes peridot
How you can convert 52 ounces to pounds? Explain.
please help me with this question
Which expression is equivalent to 2/3−1/4x+1/2x−1/6?
The cost of 7 scarves is $71.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf?