priya bought these ítems at the grocery store. Find each unit price.
12 eggs for 3.how much is the cost per egg
3 pounds of peanuts for $7.50.how much is the cost per pound
4 rolls of toilet paper for 2. how much is cost per roll
10 apples for $3.50.how much is the cost per apple

Answer :

Answer:

Eggs: 25 cents ea.

Pounds of peanuts: $2.50 ea.

Rolls of toilet paper: 50 cents ea.

Apples: 35 cents ea.

Step-by-step explanation:

This is assuming you meant $3 for 12 eggs, and $2 for 4 rolls of toilet paper.

For the eggs, I did 3 / 12 = .25 (aka 25 cents);

For the peanuts: 7.50 / 3 = $2.50;

For the toilet paper: 2 / 4 = .50 (aka 50 cents);

For the apples: 3.50 / 10 = .35 (aka 35 cents).

Hope this helped ~

:D

Other Questions