s20027443
Answered

Which rate describes a unit price?
A.$1.00 for 2 lemons
B.$3.00 for every pound
C.$4.00 for 3 slices of pizza
D.$6.00 for every 6 bottles

Answer :

Answer:

A.

Explanation:

A because 1.00 is a unit rate, so the unit price would therefor be 1.00 is equal to 2 lemons!

Other Questions