nwheat2144
Answered

Ben and his friends are going to play putt-putt. At one location ,they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game. How many games would they have to play for either location to cost the same amount?

Answer :

Answer:

4 games

Step-by-step explanation:

Set up the problem as 7.5x + 2 = 6x + 8. Solve the problem by isolating the x to get 4.

Other Questions