Tulip bulbs are on sale at store A, at 5 for $11.00, and the regular price at store B is 6 for $13. Is each store pricing tulip bulbs at the same rate? Explain how you know.

Answer :

No the prices for store B is slightly lower with a price of $2.1666... per flower where at store A it is $2.20 per flower. Can I have brainliest pls

Answer:

No, they are not sold at the same rate

Step-by-step explanation:

An easy way to figure situations like these can be taking the number of items there and then dividing by the total price. For A, each bulb costs $2.2, for B each bulb costs $2.1666.

11/5=2.2

13/6=2.1666

Other Questions