The dance team traveled to a competition and traveled in two vans. The first van transported 2 adults and 5 students and cost $77. The second van transported 2 adults and 7 students and cost $95. Find the cost for one student to enter the competition.

Answer :

Answer: $9

Step-by-step explanation:

Let the cost for adults be a

Let the cost for students be b.

The first van transported 2 adults and 5 students and cost $77. This will be:

2a + 5b = $77

The second van transported 2 adults and 7 students and cost $95. This will be:

2a + 7b = $95

2a + 5b = 77 ...... equation i

2a + 7b = 95 ........ equation ii

Subtract equation ii from I

-2b = -18

b = 18/2

b = $9

An student cost $9

Put the value of b into equation i

2a + 5b = 77

2a + 5(9) = 77

2a + 45 = 77

2a = 77 - 45

2a = 32

a = 32/2

a = 16

An adult costs $16

Other Questions