Oranges were on sale for $0.45 per pound. Leo bought 12.6 pounds. Which expression shows how to determine the total cost of the oranges?
12.6 times 0.45
12.6 minus 0.45
12.6 + 0.45
12.6 divided by 0.45

Answer :

Answer:

12.6 times 0.45

price: .45

quantity: 12.6

cost = price x quantity

Answer:

12.6 x 0.45

Since you know how much Is each pound and you want to buy 12.6 pounds. all you have to do is multiply them both.

Other Questions