Answer :
Answer:
$ 2.76
Step-by-step explanation:
Hi there !
1 pd ........... $1.15
2.4pd .........$ x
x = 2.4×1.15/1
= $ 2.76
Good luck !
Answer:
Bananas cost $1.15 per pound
Cost of 2.4 pounds of bananas
= $(2.4×1.15)=$2.76
$2.76 is the right answer.