Answered

Two customers each purchase towels and washcloths from a home
goods store. Each towel costs the same amount, and each washcloth
costs the same amount.
• Customer 1 pays $34.80 for 8 towels and 4 washcloths.
• Customer 2
pays
12 towels and 8 washcloths.
$55.20 for
What is the cost, in dollars and cents, of each washcloth?

Answer :

Answer: towel: 3.60 ; washcloth: 1.50

Step-by-step: X represents the number of towels. Y represents the number of washcloths.

8x + 4y = 34.80

12x + 8y = 55.20

16x + 8y = 69.60

4x = 14.40

x = 3.60

y = 1.50

Other Questions