Problem 1
3 pounds = 12 dollars
3/3 pounds = 12/3 dollars .... divide both sides by 3
1 pound = 4 dollars
4 dollars = 1 pound
4 dollars per pound is the unit price for store A
=========================================
Problem 2
The unit price for store B is 2 dollars per pound
The slope of the equation is the same as the unit price. This is because the slope represents the rate of change. Each time x (number of pounds) goes up by 1, the value of y (price) goes up by 2 dollars.
=========================================
Problem 3
Start at (0,0). Then move up 3 and to the right 1. We see the slope is 3/1 = 3.
The unit price for store C is 3 dollars per pound
You could also use the slope formula, with points such as (0,0) and (1,3)
m = (y2-y1)/(x2-x1)
m = (3-0)/(1-0)
m = 3/1
m = 3
We get the same slope value.
-------
We could also look at the y value when x = 1. In this case y = 3 when x = 1. Put another way, the point (1,3) is on the graph. The unit price is always when x = 1 due to "unit" meaning "one".
Saying "3 dollars per pound" is the same as "3 dollars for every one pound".
Side note: this section only works if the line goes through the origin. For any other cases, use the slope method above.
=========================================
Problem 4
Store B has the cheapest unit price
There's not much else to say here. All we're doing is comparing the results from problems 1 through 3.