Answered

Hey! Not in a super big rush but this is due at midnight and I could use some help! The assignment questions and a graph is linked, please help! Thank you! - eighth grade math. (Will give brainliest for correct answers :)

1. What is the unit price of apples at store A? Explain how you found this unit price.

2. What is the unit price of apples at store B? How did you use the equation to find the unit price?

3. What is the Unit price of apples at store C? How did you use the graph to find the unit price?

4. Which store has the lowest unit price for apples?


Hey! Not in a super big rush but this is due at midnight and I could use some help! The assignment questions and a graph is linked, please help! Thank you! - ei class=

Answer :

Problem 1

3 pounds = 12 dollars

3/3 pounds = 12/3 dollars .... divide both sides by 3

1 pound = 4 dollars

4 dollars = 1 pound

4 dollars per pound is the unit price for store A

=========================================

Problem 2

The unit price for store B is 2 dollars per pound

The slope of the equation is the same as the unit price. This is because the slope represents the rate of change. Each time x (number of pounds) goes up by 1, the value of y (price) goes up by 2 dollars.

=========================================

Problem 3

Start at (0,0). Then move up 3 and to the right 1. We see the slope is 3/1 = 3.

The unit price for store C is 3 dollars per pound

You could also use the slope formula, with points such as (0,0) and (1,3)

m = (y2-y1)/(x2-x1)

m = (3-0)/(1-0)

m = 3/1

m = 3

We get the same slope value.

-------

We could also look at the y value when x = 1. In this case y = 3 when x = 1. Put another way, the point (1,3) is on the graph. The unit price is always when x = 1 due to "unit" meaning "one".

Saying "3 dollars per pound" is the same as "3 dollars for every one pound".

Side note: this section only works if the line goes through the origin. For any other cases, use the slope method above.

=========================================

Problem 4

Store B has the cheapest unit price

There's not much else to say here. All we're doing is comparing the results from problems 1 through 3.

1. At store A the price is $4 per pound. 3 pounds is $12 so 12/3 = $4 for one pound.

2. At store B, the price is $2 for one pound. If you substitute 1 for x and solve the equation, you get 2(1) = $2 per pound.

3. At store C, the graph shows that for 1 pound, the cost is $3.

4. 2<3<4, therefore store B costs the least for one pound of apples.

Other Questions