Answered

will made his mini pecan tarts for the southern themed school party he bought 20 pounds (320 ounces) of pecans for $78.40 he put 2 ounces of pecans in each pecan tart he made what was the cost of the pecans in each mini pecan tart

Answer :

Answer:0.49$

Step-by-step explanation:

so now lets take a look. 320/2=160. 7840/160=49, so one pecan is 49 cents, or 0.49$

Other Questions