Riley and Rhoda plan to buy several bags of dog food and a dog collar. Each bag of dog food costs $7, and the dog collar costs $5. write an expression for the amount of money they will spend if they buy b bags of food.

Answer :

Avarea
7x+5!!
I hope this helps !!!

Answer:

7b+5

Step-by-step explanation:

7 dollars for each bag of food (b) adding onto that the cost of a collar which is 5 dollars

Other Questions