Answer :

Answer:

  • 1 pound- $4.7
  • 2 pounds- $9.4
  • 3 pounds- $14.1
  • 4 pounds- $18.8

Step-by-step explanation:

Just hardware's prices are 0.30 greater per pound, so the equation would be y=4.7x. Substitute x in for each of the values to get the prices above.

Other Questions