Ashley and joe each improved their yards by planting hostas and ornamental grass. They bought their supplies from the same store. Ashley spent $152 on 12 hostas and 8 bunches of ornamental grass. Joe spent $66 on 6 hostas and 3 bunches of ornamental grass. Find the cost of one hosta and the cost of one bunch of ornamental grass.

Answer :

Answer:

one hosta=$6

one ornamental grass=$10

Step-by-step explanation:

6 10?

6*6+3*10

36+30

66

12*6+8*10

72+80=152

Other Questions