Answered

(please answer thank you!)

The cost of a hamburger is $1.15 more than an order of large fries. Bill bought two hamburgers and an order of fries for a total of $8.60. What is the price of each item? Give your answer in full sentences.

Answer :

Answer:

The order of large fries costs $ 2.10, while each hamburger costs $ 3.25.

Step-by-step explanation:

Given that the cost of a hamburger is $ 1.15 more than an order of large fries, and Bill bought two hamburgers and an order of fries for a total of $ 8.60, to determine what is the price of each item, the following calculation must be performed:

X + X + 1.15 + X + 1.15 = 8.60

3X + 2.30 = 8.60

3X = 8.60 - 2.30

X = 6.30 / 3

X = 2.10

Thus, each order of large fries costs $ 2.10, while each hamburger costs $ 3.25.

Other Questions