Leon bought 3 slices of pizza for himself and his friends. He spent a total of $7.50. Let p represent the price of one slice of pizza. Write an Algebraic Equation for the situation. Solve the Equation.
Plz do a step by step with the question
this will be for 35 points

Answer :

Answer:

3p = 7.50 its something like that but hoped this helped

Step-by-step explanation

7.50 divided by 3

2.50

p= 2.50

Other Questions