A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.( IT NOT A )

-The 3-pound bags of oranges cost $4.
-The 8-pound bags of oranges cost $9.

Which oranges cost less per pound?

A 3-pound bags of oranges for $4.

B They are equal in price per pound.

C 8 pound bags of oranges for $9.

Answer :

Bubu1209

Answer:

Is C.

Step-by-step explanation:

4÷3=1.333333 and 9÷8=1.125

Other Questions