3kg of apples and 8kg of grapes costs €7.60 in total 5kg of apples and 3kg of grapes costs €7.50in total work out the costs of a kg of each type of fruit​

Answer :

guanren

Answer:

1kg of apple : €0.50

1kgof grapes : €1.20

Step-by-step explanation:

15kg of apples and 40kg of grapes costs €38

15kg of apples and 9kg of grapes costs €22.50

38 - 22.50 = 15.5

40 - 9 = 31

15.5 ÷ 31 = 0.5 ( 1kg of grapes )

0.5 × 3 = 1.5

7.5 - 1.5 = 6

6 ÷ 5 = 1.2 ( 1kg of apples )

Other Questions