A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy for $9.00? I got about 18 apples, is that considered correct?

Answer :

No.
3 ($) x 3= 9
So 2 (lb) x 3= 6

You could buy 6lbs of apples

Other Questions